Nie ma lepszego sposobu na naukę niż zabawa, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. To właśnie w ten sposób przyswajają one najwięcej informacji i uwalniają swoją kreatywność. Sprawdź, jak można wspierać rozwój dziecka za pomocą odpowiednich zabawek edukacyjnych i czym kierować się przy ich doborze.
W pierwszych miesiącach życia niemowlę odbiera wiele bodźców ze świata zewnętrznego. Nowe dźwięki, widoki, zapachy i smaki – wszystko to działa na malucha stymulująco i napędza jego rozwój. Małe dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Wystarczy przyjrzeć się przykładowo, w jaki sposób je: najpierw przygląda się daniu, wącha, dotyka, sprawdza je „całym sobą”, nie przejmując się plamami na ubraniach czy brudną buzią. Nic dziwnego, że zachęcenie dziecka do nauki wymaga zastosowania specjalnych metod opartych na angażowaniu wielu zmysłów jednocześnie celem zapamiętywania i utrwalania nowych umiejętności.
Zabawki sensoryczne – wyjątkowy rodzaj zabawek edukacyjnych dla niemowląt
Szczególnym rodzajem akcesoriów dla najmłodszych są właśnie zabawki sensoryczne, które dzięki angażowaniu zmysłów mają obudzić w dzieciach ciekawość świata. Należą do nich między innymi maty sensoryczne lub zawieszki nad kołyskę. Z ich pomocą maluch rozwija nowe kompetencje już w pierwszych miesiącach życia. Oswaja się z dźwiękami, które może naśladować. Uczy się także rozróżniania kolorów, tekstur i kształtów.
Świetnym przykładem edukacyjnych akcesoriów są również klocki oraz zestawy z magnetycznymi częściami, kształtujące myślenie perspektywiczne i pozwalające dziecku puścić wodze fantazji.
Oprócz tego zabawki sensoryczne stanowią również przykład akcesoriów uspokajających dziecko. Mowa tu zwłaszcza o wszelkich mięciutkich i łatwych do ugniatania przytulankach wypełnionych pluszem oraz kuleczkami, które oddziałują najbardziej na zmysł dotyku. Takie zabawki świetnie sprawdzają się również w przypadku dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy nadpobudliwością.
Dlaczego zabawki interaktywne dla niemowląt są dobrą inwestycją?
Interaktywna zabawka dla dziecka, taka jak mówiący miś czy wydający odgłosy domek, niestety może stać się źródłem frustracji rodzica z powodu głośnych i powtarzających się tych samych dźwięków. Warto jednak zaznaczyć, że wybór takich akcesoriów wspiera naukę mowy w pierwszych latach życia dziecka. Maluchy uwielbiają naśladować, dlatego bardzo chętnie wchodzą w interakcję z „mówiącymi” zabawkami. A im więcej ćwiczeń, tym sprawniejszy będzie ich aparat mowy.
Jakie kryteria powinny spełniać zabawki edukacyjne dla niemowląt?
Dobre zabawki edukacyjne dla dzieci uczą przez zabawę. Nie powinny być zbyt skomplikowane – w tym wypadku siła tkwi w prostocie. Jakie inne wymagania powinny jeszcze spełniać?
- materiał w stu procentach bezpieczny dla dziecka – jeśli plastik, to tylko wysokiej jakości i odporny na pęknięcia czy złamania. Świetnie sprawdzi się też drewno, które jest trwalszą alternatywą;
- atesty i certyfikaty bezpieczeństwa;
- oddziaływanie na więcej niż jeden zmysł.
Wiedząc, na co zwrócić uwagę, można bezpiecznie i trafnie wybrać zabawki, którymi dziecko będzie chciało się bawić. W razie potrzeby wróć do naszego poradnika – zastosowanie się do wymienionych tu zasad jest gwarancją udanego zakupu.
Artykuł sponsorowany