Zbliża się termin narodzin dziecka, a ty jeszcze zastanawiasz się czy wybrać wielofunkcyjny wózek 3 w1 dla dziecka czy też zdecydować się na 4 w 1? A może chcesz postawić na 2w1 i dokupić osobno fotelik, niekoniecznie z adapterem? W dzisiejszym poradniku poznasz różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami. Doradzimy Ci, który wariant będzie naszym zdaniem najlepszy. Zatem do dzieła!
O co chodzi z tym nazewnictwem?
Słyszysz 3w1 i myślisz wózek dla dzieci wielofunkcyjny. Tylko, co kryje się za ową wielofunkcyjnością wszak wózek nie zaparzy ci kawy czy nie posiada funkcji bujania na zawołanie. Ale tak zupełnie poważnie to chodzi głównie o fakt kompatybilności poszczególnych elementów. W przypadku klasycznego wielofunkcyjnego wózka 3w1 dla dziecka masz do dyspozycji gondolę, spacerówkę, a także fotelik samochodowy, który pasuje do stelaża. Ta opcja nie jest polecana ze względu na to, że fotelik samochodowy wchodzący w skład zestawu nie przechodzi tak szczegółowych testów, jak foteliki samochodowe od renomowanych producentów, może posiadać jedynie homologację i nie posiadać szczegółowych testów zderzeniowych przeprowadzanych w renomowanych laboratoriach. Jednak tu jest pewne rozwiązanie. Wystarczy wybrać renomowany fotelik i dobrać adapter do stelaża. Dzięki temu będzie pasował do niego i może być wykorzystany tam, gdzie chodzenie z głębokim wózkiem czy też spacerowym jest niewygodne, np. w sklepie. Oczywiście można się zastanowić czy wpinanie fotelika w stelaż w ogóle ma sens, wszak nie taka jego rola, ale jeśli producent daje taką opcje, to rodzice chętnie z niej korzystają. Wózek 2w1 to po prostu gondola i spacerówka montowane na jednym stelażu. Wiele osób nie słyszało jednak o 4w1, gdyż to nowa marketingowa propozycja dla przyszłych rodziców. Oprócz trzech elementów z wózka 3w1 mamy tu dodatkowo bazę do wpięcia fotelika.
Wózek 3w1 czy 4w1? Wybieramy najbardziej bezpieczną opcję
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy wybierzesz wózek wielofunkcyjny 3w1 czy 4w1, gdyż dodatkową bazę do wpięcia fotelika możesz dokupić. Najważniejszym kryterium jest tu zatem porównanie cen obydwu rozwiązań. Oczywiście mowa tu o najbezpieczniejszej opcji z fotelikiem samochodowym renomowanego producenta. Wybierając taki zestaw każdy przyszły rodzic powinien zwrócić uwagę na to jakie oceny w testach zderzeniowych uzyskał dany model. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze ocena 4 jest zła, gdyż w testach ADAC czy innych poza bezpieczeństwem brana jest pod uwagę również funkcjonalność, np. zdejmowalny pokrowiec czy jego plamoodporność albo użyteczne dodatki. Trzeba zagłębić się w dokładne wyniki testu i sprawdzić ocenę za sam test zderzeniowy z przodu, z boku i z tyłu. W przypadku testów niemieckich nietłumaczonych, trzeba pamiętać, że oceny są odwrotne niż w naszej nomenklaturze. Foteliki, które uzyskały ocenę dobrą lub bardzo dobrą w testach są godne uwagi. Jednak to nie kluczowe kryterium, gdyż wybrany fotelik samochodowy musi pasować do kanapy. Podobnie rzecz ma się z bazą i te elementy przed zakupem trzeba sprawdzić, aby wybrać profil fotelika odpowiadający profilowi kanapy. Przy montażu trzeba sprawdzić czy zachowany jest bezpieczny dla dziecka kąt. Tu przypominamy, że dla fotelików z kategorii 0-13 kg jest to 30 stopni pomiędzy siedzeniem a oparciem fotelika oraz 45 stopni pomiędzy pałąkiem, a oparciem. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa.
Kiedy warto wybrać wózek 2w1?
Wózki 2w1 wcale nie są gorszą opcją od tych modniejszych wielofunkcyjnych. Zakup tych drugich wiąże się po prostu z większą wygodą, gdyż nie trzeba wybierać wszystkich elementów osobno. Jeśli nie chcesz korzystać z adaptera i fotelik użytkować jedynie w samochodzie, to rzeczywiście opcja wielofunkcyjnego wózka 3w1 dla dziecka Cię nie urządza. Lepiej dokupić wtedy fotelik samochodowy osobno, a wybrać w miarę lekki wózek 2w1. Z tą lekkością może być pewien problem, w wózkach tańszych. Trzeba zdecydować się na te na aluminiowym stelażu, zwłaszcza jeśli będzie się go często wnosić po schodach.
A może po prostu gondola?
Pierwszy wózek dla dziecka służy mu do snu i spacerów na świeżym powietrzu. Głęboki wózek powinien mieć odpowiednio obszerną gondolę, aby wystarczył dziecku przynajmniej do 6 miesiąca życia, gdyż wszystko zależy od jego stopnia rozwoju. Zasada jest taka, że dopiero kiedy dziecko stabilnie siedzi może jeździć w spacerówce. Te kupowane osobno mogą być lżejsze od tych z zestawów 2w1 czy 3w1. Oczywiście kupując wszystkie elementy osobno, trzeba liczyć się z większymi kosztami.
Jeśli chodzi o funkcjonalność wszystkie wózki mogą mieć nieprzemakalną tapicerkę, dodatkowe osłony i ocieplacze. Płaci się za lepszą amortyzację, większe pompowane koła, które lepiej poruszają się na nierównym terenie, a także dodatkowe akcesoria. Musisz rozważyć co będzie Ci potrzebne, a co zbędne i na tej podstawie wybrać najlepsze rozwiązanie. Życzymy udanych zakupów i radości ze wspólnych spacerów.