Zakażenia grzybicze należą do najbardziej uciążliwych chorób. Dlatego też, za wszelką cenę należy ich unikać. Warto w tym miejscu wspomnieć o szczególnie uciążliwej grzybicy pochwy. Jak się ona objawia i w jaki sposób można jej przeciwdziałać?
Objawy grzybicy pochwy
Kiedy zdrowie pacjentki jest zagrożone ze względu na infekcję grzybiczą w pochwie pojawiają się rozmaite objawy. Najczęściej występującym objawem jest z pewnością pojawienie się upławów. Wydzielina jest zwykle w kolorze białym. Można również zauwazyć w niej obecność grudek. Upławom towarzyszy również wyjątkowo nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.
Warto także wspomnieć o dolegliwościach bólowych. Znacznie nasilają się one podczas ostatniej fazy miesiączki. Co więcej, bardzo mocny ból pacjentki odczuwają często również po stosunku. Warto zauważyć, że o ile początkowo objawy są zwykle nieco niewyraźne, po pewnym czasie zaczynają się mocno nasilać.
Jak wyleczyć grzybicę pochwy?
Niestety, choroby grzybicze generalnie leczy się bardzo trudno. Zwykle odzyskiwanie zdrowia trwa długo i wymaga cierpliwości. W przypadku grzybicy pochwy przeważnie stosuje się leki przeciwgrzybicze. Niemniej jednak, czasami mogą się one okazywać niedostatecznie skuteczne. W takiej sytuacji trzeba zastosować środki bezpośrednie w postaci na przykład maści. Ponadto, zdarza się również, że lekarz zaleca zastosowanie gałki dopochwowej.
Warto zauważyć, że czasami skuteczne mogą być ogólne leki i maści przeciwgrzybicze. Jeśli jednak okazują się być one niedostatecznie skuteczne konieczne jest sprawdzenie rodzaju grzyba. Może się bowiem okazać, że będzie trzeba zastosować specyficzny środek, którego działanie skierowane jest właśnie na ten typ grzybicy.
Jak długo trwa leczenie?
Jak już wcześnie wspomniano, leczenie grzybicy jest bardzo długim procesem. Zanim odzyska się zdrowie trzeba przejść długotrwałą kurację. Niemniej jednak, objawy mogą ustąpić relatywnie szybko. Nie oznacza to jednak, że można już zaprzestać leczenia. Jest to błąd popełniany przez wiele kobiet. Zaprzestając leczenia po zniknięciu objawów narażają się one na szybkie nawroty. Często mogą być one poważniejsze niż pierwotna choroba. Dlatego też, leki trzeba stosować tak długo jak zalecił lekarz.
Ponadto, również po zakończeniu terapii lekami przeciw grzybicy wskazane jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Przede wszystkim, zwykle po zakończeniu kuracji stosuje się jeszcze przez jakiś czas antybiotyk.
Jak przeciwdziałać?
Jak już wspomniano na wstępie, najlepiej po prostu nie dopuścić do grzybicy. Czy jednak jest to możliwe? Wydaje się, że można znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia chociażby przestrzegając diety. Warto spożywać między innymi owoce cytrusowe, wskazana jest również kasza. Chcąc uniknąć grzybicy należy natomiast ograniczać słodycze.