W jaki sposób można zbadać nasienie?
Brak potomstwa często przypisywany jest problemom ze strony kobiety. Jednak nie tylko płeć piękna może mieć problemy z płodnością. Coraz więcej mężczyzn boryka się z tym problemem.
Na szczęście istnieje wiele metod badania nasienia, pomagają one także określić przyczynę problemu. Dzięki temu szybko można rozpocząć leczenie. Wszystkie badania można wykonać w Gynocentrum, warto zapoznać się z ich ofertą i krótkimi informacjami na temat badań – https://gyncentrum.pl/diagnostyka-nieplodnosci/badanie-nasienia/.
Badanie nasienia — analiza podstawowa i kompleksowa
Badanie podstawowe nasienia wykonywane jest na początku diagnostyki męskiej niepłodności. Próbka nasienia jest obserwowana pod mikroskopem, następnie obraz jest przekazywany do specjalistycznej, cyfrowej analizy komputerowej. W ten sposób można określić parametry nasienia takie jak: liczba plemników i ich ruchliwość, objętość nasienia, jego pH oraz wiele innych.Analiza kompleksowa jest metodą bardziej dogłębną, która poza powyższymi parametrami określa dodatkowo: morfologię plemników oraz ich żywotność. Wykonywany jest także test POX i MAR- test IgG.
Badanie nasienia — fragmentacja DNA plemników
Gdy początkowe testy wykażą nieprawidłowości należy poddać się kolejnym badaniom. Fragmentacja DNA plemników zalecana jest parom, które bezowocnie starają się o potomstwo, w przypadku kilku ciąż zakończonych poronieniem lub mężczyznom po czterdziestce.Wyróżnia się tutaj dwa testy, SCD oraz SCSA. W pierwszym bada się stopień uszkodzenia plemników. Nieprawidłowości w budowie plemnika uniemożliwiają zapłodnienie lub prowadzą do poronienia we wczesnej fazie ciąży. Test SCSA pozwala zbadać liczebność plemników oraz struktury chromatyny. Te dwa czynniki także mają wpływ na zapłodnienie.
Badanie nasienia — test HBA
Test polega na zbadaniu możliwości wiązania się plemników z kwasem hialuronowym. Jest to istotny informacja, ponieważ tylko plemniki mające tę umiejętność mogą doprowadzić do zapłodnienia.Test jest bardzo szybki, diagnosta na szkiełku laboratoryjnym umieszcza kwas oraz nasienie. Po kilkunastu minutach preparat ogląda pod mikroskopem i zlicza tylko ruchliwe plemniki. Jeżeli 80% z nich wiąże się z kwasem hialuronowym, wynik uznawany jest za prawidłowy.