Skaza białkowa – czym jest i jak ją leczyć?

Jest wiele różnych alergii pokarmowych. Jedną z najczęściej spotykanych, której pierwsze objawy pojawiają się już w 2-3 miesiącu po urodzeniu dziecka, jest skaza białkowa. Alergia może trwać nawet do 3. roku życia. Jej pierwsze symptomy to wysypka, kolki, wymioty, łuszcząca się oraz swędząca skóra czy zaparcia.

Skaza białkowa jest jedną z alergii pokarmowych. Objawia się ona uczuleniem na mleko, jajka oraz przetwory mleczne. Dorośli i dzieci chorujących na skazę białkową często reagują również na inne popularne alergeny. Dlatego należy uważać na truskawki, nowalijki, cytrusy, wołowinę, soję, wieprzowinę, miód, cielęcinę, ryby i orzeszki ziemne.

Skaza białkowa powstaje w wyniku utrudnień w rozbijaniu białka na aminokwasy. Organizm nie jest w stanie go całkowicie spożytkować, gdyż nie jest ono w pełni wykorzystywane w trakcie przemiany materii. Reakcje alergiczna pojawia się wskutek problemów z całkowitym strawieniem białka w organizmie.

Kto choruje na skazę białkową?

Badania potwierdzają, że na skazę białkową znacznie częściej chorują dzieci, których rodzice są alergikami. Jednak zdarzają się przypadki, że zapadają na nią także ci, u których w rodzinie wcześniej nie było przypadków zachorowań na alergię. Wówczas duże znaczenie mają zanieczyszczenia powietrza, zbytnia sterylność w życiu czy wpływ środków chemicznych.

Warto wiedzieć, że jeżeli dziecko jest alergikiem i ma uczulenie np. na pyłki roślin czy roztocza kurzu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapadnie też na skazę białkową. Wynika to z podatności na alergeny.

Jakie są objawy uczulenia na białko?

Pierwszym objawem skazy białkowej jest wysypka. Pojawia się w formie małych, czerwonych krostek lub niedużych, błyszczących plam. Alergia występuje wówczas za uszami w formie pękających małżowin usznych, i na policzkach. Przy silnej reakcji alergicznej pojawia się również na szyi, rękach, tułowiu i głowie.

Kolejnym jednoznacznym symptomem jest swędząca i łuszcząca się skóra. Dolegliwość nasila się pod wpływem wody, potu, ząbkowania czy innych rodzajów podrażnień skórnych. W efekcie tego może dojść do zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Dlatego warto dbać o komfort dziecka tak, aby nie drapało skóry.

Innymi objawami skazy białkowej są te związane z układem pokarmowym. Wśród nich są wymioty, zaparcia, kolki, nadmierne ulewanie, bóle brzucha, utrata apetytu, wzdęcia, biegunki, a nawet mały przyrost masy ciała dziecka. Może się również pojawić śluz w stolcu. Dziecko pomimo odpowiedniej opieki rośnie znacznie wolniej. W takiej sytuacji mogą wystąpić jeszcze zaburzenia pracy układu moczowego.

Alergia na białko sprawia, że znacznie bardziej jest obniżona odporność dziecka, a co za tym idzie, jest ono bardziej podatne na infekcje. Często występują katar, sapka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem czy nieżyt gardła albo świst w klatce piersiowej. To może powodować, że maluch bardzo często płacze, jest nadpobudliwy i rozdrażniony.

Więcej na temat skazy białkowej, radzenia sobie z problemami skórnymi oraz środków przeciwdziałających dolegliwości można znaleźć na stronie kobiecosc.info.