Gdy na świecie pojawia się dziecko, rodzice mają z reguły więcej pytań niż odpowiedzi. Część z nich dotyczy podstawowych kwestii związanych z codzienną opieką i pielęgnacją malucha. Do najbardziej nurtujących pytań należą choćby te z obszaru przewijania bobasa. Jak często przewijać noworodka? Czy należy robić to przed, a może po karmieniu? Czy przewijać niemowlaka w nocy? Odpowiadamy!
Jak często przewijać noworodka?
Co do zasady, noworodka należy przewijać tak często, jak jest to konieczne, czyli zawsze wtedy, gdy pieluszka jest zabrudzona. Nawet, gdy z różnych względów to przeoczysz, maluch zazwyczaj zasygnalizuje Ci swój dyskomfort głośnym płaczem. Częste przewijanie jest bardzo ważne, ponieważ pozostawienie przemoczonej i zanieczyszczonej pieluszki może doprowadzić do powstania na skórze bolesnych odparzeń i reakcji alergicznych, a nawet zapalenia pęcherza moczowego.
W przypadku noworodków – zwłaszcza karmionych piersią, przewijanie powinno być powtarzane nie rzadziej niż co godzinę. Jest to jednak przejściowe – u niemowląt częstotliwość wypróżnień zmniejsza się i wówczas zwykle wystarczy zmiana pieluchy co 2-3 godziny.
Kiedy przewijać noworodka – przed czy po karmieniu?
Dobrym pomysłem jest przewijanie noworodka mniej więcej wtedy, kiedy wypada pora karmienia. Jeśli więc Twoja pociecha obudzi się na karmienie, sprawdź przy okazji czy nie trzeba jej przewinąć. Jeżeli pieluszka jest czysta, poczekaj z jej zmianą i najpierw nakarm bobasa. Tak maleńkie dzieci mają bowiem szybszy metabolizm i już w kilka-kilkanaście minut od przystawienia do piersi lub butelki może się okazać, że zmiana będzie konieczna.
To ważne!
Nigdy nie dopuszczaj do tego, by Twoje dziecko przesypiało noc w tej samej pieluszce. Gdy śpi, możesz zapalić w pokoju stłumione światło i delikatnie zmienić mu pieluszkę, bez wybudzania go.
Przewijanie noworodka krok po kroku
Gdy zauważysz, że Twoje dziecko zmoczyło pieluszkę, wysuń ją spod bioder malca. Jeśli jednak bobas oddał kał, rozepnij pieluchę, a następnie jej brzegiem spróbuj usunąć z jego skóry możliwie jak najwięcej zabrudzeń. Dopiero potem wysuń ją spod bioder i wyrzuć.
Następny krok to dokładne mycie okolic intymnych dziecka przy użyciu np. specjalnych chusteczek nawilżanych – szczególnie polecane są te z dodatkiem ekstraktu z aloesu, który wspomaga pielęgnację wrażliwej skóry noworodka. Aby oczyścić malca, delikatnie odwróć go najpierw na jeden, potem na drugi bok. Dla jego komfortu, chusteczki możesz najpierw przez chwilę ogrzewać w dłoniach. Nie spiesz się podczas zmiany pieluchy, ponieważ przez ten czas skóra bobasa może swobodnie oddychać. Pozwól więc dziecku poleżeć chwilę bez pieluszki.
Przygotuj czystą pieluszkę. Najlepiej sprawdzają się pieluchy jednorazowe z włóknem bambusowym, które są miękkie i przyjemne w dotyku, nie wywołują podrażnień, nie są perfumowane i otulają delikatną skórę dziecka, zapewniając mu maksymalny komfort. Pieluszki tego typu znajdziesz np. na: https://bambiboo.eu/9-pieluszki.
Pupę oraz pachwiny posmaruj kremem przeciw odparzeniom. Ostatni krok to zapięcie pieluszki – uważaj jednak, żeby nie zrobić tego zbyt ciasno – powinny wchodzić do niej dwa palce. Przy przewijaniu noworodka pamiętaj, że jeśli nie odpadł mu jeszcze kikut pępowinowy, pieluchę należy wywinąć w taki sposób, aby go odsłaniała.