Picie soków nie dla małych dzieci – najnowsze zalecenie pediatrów

Czy małe dzieci powinny pić soki owocowe? Z najnowszych zaleceń pediatria wynika, że nie. Okazuje się bowiem, że te z pozoru zdrowe napoje mogą jednak wywołać wiele szkód w organizmie dziecka. Dlaczego? Podpowiadamy poniżej – przeczytaj i dowiedz się, od kiedy dziecko może pić soki owocowe!

Czy dziecko może pić soki owocowe?

Jeszcze kilka lat temu serwowanie dzieciom soków owocowych, herbatek, czy innych napojów było uznawane za wskazane. Takie zalecenia dawali dawniej naszym babciom i mamom ówcześni pediatrzy. Uważali soki owocowe nie tylko za  źródło witaminy C, ale i bardzo dobry sposób na dopajanie niemowlaka, który ma problemy ze stolcem. Obecnie jednak się od tego odchodzi. Podobnie stanowisko objęła w tej sprawie także Amerykańska Akademia Pediatrii, która nie zaleca, a nawet i odradza podawania soczków owocowych, czy herbatek owocowych maluchom, które nie ukończyły jeszcze 1 r.ż. Dlaczego?

 

Amerykańska Akademia Pediatrii

Założona już w 1930 r. Amerykańska Akademia Pediatryczna to stowarzyszenie, które od prawie 100 lat zajmuje się badaniami nad niemowlętami i dziećmi. Co więcej, AAP zrzesza ponad 62 tys. ekspertów, którzy co kilka lat wydają nowe zarządzenia pediatryczne. Są one następstwem odkryć i wciąż poszerzającej się wiedzy na temat pediatrii.

 

Najnowsze zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii

AAP, które dotychczas opowiadało się za serwowaniem soczków dzieciom powyżej 6 r.ż., obecnie jasno opowiada się za ich szkodliwością u dzieci poniżej 1 r.ż. Absolutnie więc nie powinny być one pojone sokami z owoców. Takie właśnie jest najnowsze zalecenie pediatrów, które pojawiło się w 2017 r. Powodem jest zawarty w soczkach cukier, który przyczynia się do epidemii otyłości wśród dzieci. Co więcej, cukier ten jest także powodem problemów z jamą ustną wśród najmłodszych, co potwierdza także dentysta na warszawskim Bemowie. Przyzwyczajanie dzieci w tak młodym wieku do słodkiego smaku zwiększa u najmłodszych ryzyko próchnicy itd. Dlatego też dzieci poniżej 12. miesiąca życia powinno się karmić wyłącznie mlekiem i ewentualnie od czasu do czasu przepajać je zwykłą wodą.

 

Od kiedy można podawać dziecku soki owocowe?

Zgodnie z najnowszym zaleceniem pediatrów soków owocowych nie powinno się serwować maluchom poniżej 1. r.ż. Wynika to z tego, iż soki mają w sobie o wiele więcej cukru i mniej błonnika niż owoce, przez co nie są one tak sycące. Jeżeli więc chcesz podawać owoce swojemu maluchowi – serwuj je dziecku w postaci rozdrobnionej papki. Kiedy zatem zacząć podawać dziecku soki owocowe? Z zaleceń AAP wynika, że można je serwować dzieciom, które ukończyły  1 r. ż. Do 3 r.ż. powinno się podawać im maksymalnie do 120 ml soku na dobę. Należy pamiętać o tym, by był to sok, najlepiej ze świeżych owoców. Odradza się natomiast serwowania dzieciom nektarów oraz napojów w butelkach. Może to bowiem zwiększyć prawdopodobieństwo próchnicy u dziecka.

 

Wraz z wiekiem zalecana dzienna dawka soku u dzieci wzrasta. Dzieciom starszym można podawać:

  • Od 120 do 180 ml soku owocowego dziennie – w wieku od 4 do 6 lat;
  • Od 180 do 240 ml na dobę – u dzieci powyżej 7 r.ż.

Eksperci są również zgodni co do tego, że dawki tej nie należy przekraczać – nadmiar cukru zawartego w soku owocowym w dalszym ciągu może powodować otyłość i problemy z nadwagą. Dlatego też do pozostałych posiłków poleca się pić wodę niegazowaną. Należy również mieć w pamięci to, że sok owocowy jest jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety i pod żadnym względem nie powinien on zastępować dziecku owoców.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl