Moda na skoki tandemowe
W Polsce drastycznie wzrasta zainteresowanie skokami spadochronowymi. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się nie tylko na kursy spadochronowe, ale również na skoki tandemowe, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Spadochroniarstwo jeszcze kilka lat temu było bardzo drogim sportem. W dzisiejszych czasach na szczęście sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dzięki czemu każdy może oddać wymarzony skok.
Jaki sprzęt jest niezbędny?
Skoki spadochronowe wymagają oczywiście odpowiedniego sprzętu. Do podstawowych elementów zaliczamy między innymi taśmy nośne spadochronu, liczne uprzęże, spadochron główny i zapasowy, czy też profesjonalny automat ADD. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym automacie, który odpowiada za automatyczne uruchomienie spadochronu.
Skoczek może wyposażyć się również w wiele akcesoriów dodatkowych. Podczas lotu przydać może się na przykład wysokościomierz. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to niezbędny jest dobrze dopasowany kask, specjalne gogle, rękawiczki i kombinezon. Profesjonalny zestaw spadochronowy niestety jest bardzo drogi. Decydując się na skoki tandemowe na szczęście jesteśmy wyposażenie we wszystkie niezbędne akcesoria.
Ile kosztuje skok?
Cena skoków tandemowych jest w dużym stopniu uzależniona od konkretnej szkoły spadochronowej. Zazwyczaj skoki ze spadochronem w tandemie można wykupić za 600-1500 zł. W podanej cenie jest oczywiście przeszkolenie.
Wiele punktów oferuje również filmowanie skoku. Pamiętać należy jednak o tym, że tego typu usługa kosztuje dodatkowo. Wynika to oczywiście z tego, że oprócz instruktora skok oddać musi druga osoba, która filmować będzie nasz lot.
Czy skoki tandemowe są bezpieczne?
Skoki tandemowe są bardzo bezpieczne pomimo tego, że zaliczane są do sportów ekstremalnych. Pamiętać należy jedynie o tym, że na bezpieczeństwo olbrzymi wpływ ma kondycja osoby planującej skok. Dobrym pomysłem jest także wykonanie standardowych badań.
Przed oddaniem pierwszego skoku warto dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które zmagają się z chorobami kręgosłupa i łamliwością kości. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o problemy z epilepsją i niewydolnością układu oddechowego/krwionośnego.