Mały pokój dziecięcy – jak urządzić go z głową?

Pokój dla dziecka w bloku warto zaaranżować jednocześnie z poczuciem humoru i zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Dowiedz się, w jaki sposób zrobić to skutecznie!

Pokój dziecięcy: 4 w 1

Aranżacja pokoju dziecięcego może stanowić prawdziwe wyzwanie. Nie da się ukryć, że wygospodarowanie przestrzeni, w której maluch będzie rósł i się rozwijał to zadanie trudne – zwłaszcza wtedy, gdy do dyspozycji posiadamy ograniczone miejsce, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że pokój dziecięcy powinien łączyć w sobie kilka funkcji. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim:

  • sypialnię – bo dziecko musi mieć gdzie spać,
  • pokój dzienny – bo dziecko musi mieć gdzie się bawić,
  • „gabinet” – bo dziecko musi mieć gdzie się uczyć,
  • jadalnię – bo dziecko wiele posiłków może konsumować w swoim pokoju.

Nie ma miejsca na nudę!

Z tego właśnie względu prezentujemy kilka pomysłów, które warte są rozważenia w momencie, gdy przystępujemy do aranżacji pokoju najmłodszego domownika. Pokój dziecięcy przede wszystkim nie powinien być nudny. Jeśli jesteśmy fanami wnętrzarskiego minimalizmu, dzieci szybko mogą zweryfikować nasze gusta (oczywiście na minus). Warto zatem wnętrze urządzić z zachowaniem zasad nie tylko zdrowego rozsądku, ale również pamiętając o poczuciu humoru.

W dziecięcym pokoju jak u siebie w domu

Nie można jednak przy tym zapominać o odpowiednim poczuciu komfortu, jakie cechować powinno wnętrze przeznaczone dla młodego domownika. Dzięki niemu dziecko będzie chciało wracać do „własnej” przestrzeni, a dodatkowo wpływać na nią będzie zachowanie należytego porządku. To ostatnie może jednak nie być takie proste. Z tego to właśnie powodu dziecięcy pokój, zwłaszcza ten charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami, nie powinien być przeładowany sprzętami, obciążony nadmiernie solidnymi meblami, a także – po prostu – zagracony.

Wielofunkcyjne meble to dobry pomysł

W tym celu warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje współczesna technologia meblarska. To właśnie dzięki niej możliwe jest zastosowanie w aranżacji dziecięcego pokoju mebli, które „rosną” wraz z dzieckiem. Dodatkową zaletą tego typu produktów jest również ich wielofunkcyjność, dzięki której niewielka przestrzeń zostanie wykorzystana w możliwie maksymalnym stopniu. Listę inspirujących pomysłów można znaleźć na przykład pod adresem https://domar.pl/kategorie/pokoj-dzieciecy/.

Szkoda pieniędzy na oszczędności!

Z tego też powodu warto zainwestować w meble charakteryzujące się solidnym, porządnym wykonaniem i brakiem oszczędności często czynionych na materiałach: takie wyroby będą z powodzeniem służyć przez wiele lat, tworząc jednocześnie zaufaną przestrzeń, którą młody domownik bez wątpienia uzna za naprawdę swoją. Dobrze w tym przypadku skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz. Wiele galerii meblarskich oferuje tego typu usługi zupełnie bezpłatnie.

Meble na zamówienie?

W trakcie urządzania pokoju dziecięcego bardzo dobrym pomysłem jest również zastosowanie mebli wykonywanych na zamówienie. Tyczy się to zwłaszcza niewielkich przestrzeni w bloku – dzięki odpowiedniemu dopasowaniu sprzętów wykonywanych indywidualnie zyskujemy jeszcze większe możliwości aranżacji, a dodatkowo otrzymujemy gwarancję wyrobu wykonanego w znacznie lepszym standardzie niż ma to miejsce w przypadku masowo produkowanych mebli.

Optyczne powiększanie nie tylko na ścianach

Oprócz wyboru najodpowiedniejszych mebli, których umiejscowienie powinno zostać dobrze rozplanowane, równie istotne w przypadku aranżacji pokoju dziecięcego jest udekorowanie go tak, by maluch czuł się w jego przestrzeniach jednocześnie swobodnie i wygodnie. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z wszelkimi pomysłami pozwalającymi na optyczne powiększenie wnętrz. W tym przypadku najważniejsze będzie przede wszystkim zachowanie jasnej kolorystyki, która powinna być obecna zarówno na ścianach, jak również elementach wystroju (tkaninach, dekorze, wykładzinach i tak dalej).

Mały pokój dziecięcy – podsumowanie

Podczas urządzania małego pokoju dla dziecka najważniejsze będzie zatem opieranie się na własnej pomysłowości. Wielofunkcyjne meble, wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, a także optyczne powiększanie miejsca dzięki wnętrzarskim trickom to tylko niektóre z nich. Do urządzania możemy również skorzystać z pomocy… dzieci! Być może to właśnie ich pomysły okażą się najtrafniejsze.