Jeśli spostrzeżesz na bieliźnie upławy, którym towarzyszą świąd i pieczenie, a ponadto odczuwasz ból w trakcie stosunku – to znak, że cierpisz na infekcję intymną. Co wówczas robić? Jak poradzić sobie z zakażeniem?
Rodzaje schorzeń
Przede wszystkim warto ustalić, z jakim rodzajem infekcji się borykasz. Ślady na bieliźnie niekoniecznie muszą świadczyć o zakażeniu; wręcz przeciwnie, mogą być oznaką prawidłowego działania organizmu. Naturalna wydzielina jest zazwyczaj kleista i bezbarwna, a jej konsystencja bywa różna w zależności od fazy cyklu. Upławy wywołane infekcją różnią się w zależności od rodzaju zakażenia. W przypadku grzybicy przybierają one postać grudkowatej, bezwonnej mazi w kolorze białym, te spowodowane zakażeniem bakteryjnym są serowate, szare i mają rybi zapach, wreszcie upławy towarzyszące zakażeniu pierwotniakiem z rodzaju Rzęsistek są złotawo-zielonkawe, pieniste i bardzo brzydko pachną. W konkretnym przypadku może się okazać, że ma się do czynienia z infekcją łączoną, na przykład bakteryjno-grzybiczą. Konsultacja z lekarzem ginekologiem pozwoli dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne. Możesz jednak wspomóc farmakoterapię nie tylko odpowiednią dietą, ale również dbając o higienę narządów intymnych i pamiętając o kilku ważnych szczegółach, takich jak noszenie bawełnianej i przewiewnej bielizny.
Jak sobie poradzić?
Naturalne sposoby radzenia sobie z infekcjami intymnymi sprowadzają się przede wszystkim do stworzenia sobie takiego środowiska, które nie będzie sprzyjało rozwojowi drożdżaków i bakterii. To natomiast wiąże się między innymi ze zdrowym odżywianiem, na przykład z ograniczeniem spożywania cukru i słodyczy – tym bowiem karmią się grzyby z rodzaju Candida, czyli główna przyczyna kandydozy pochwy. Równie ważne jest ograniczenie używek, które mogą destabilizować prawidłowy rozwój korzystnej mikroflory bakteryjnej w pochwie.
Styl życia w dużym stopniu warunkuje podatność na infekcje intymne. Jeżeli spostrzegasz u siebie pieczenie i swędzenie pochwy, prawdopodobnie doszło do zakażenia. Zaleca się wówczas nie tylko podjęcie leczenia – to także doskonały moment, aby przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Stabilność seksualna, odpowiednia dieta i wyeliminowanie używek mogą okazać się zbawienne dla Twojego zdrowia intymnego, a w dalszej perspektywie wpłyną na wzrost samopoczucia i komfortu.