Endokrynologia rozrodu – co to za dziedzina wiedzy?
Problemy z zajściem w ciążę mogą być dla wielu ludzi prawdziwym ciężarem. Czasem droga do wymarzonego dziecka może być bardzo wyboista. Endokrynologia rozrodu jest dziedziną wiedzy, w której na pewno warto szukać odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn niepłodności. Co warto wiedzieć na ten temat?
W czym specjalizuje się endokrynolog?
Zakres obowiązków endokrynologa jest bardzo duży. Dzieje się tak dlatego, że endokrynologia zajmuje się gruczołami dokrewnymi, których funkcją jest produkcja hormonów. Hormony z kolei są odpowiedzialne za ogromną ilość procesów zachodzących w ciele.
Zaburzenia w gospodarce hormonalnej mogą dawać bardzo zróżnicowane objawy, które najczęściej nie od razu kojarzone są z układem dokrewnym. Zanim chory zostanie skierowany do endokrynologa ma już najczęściej za sobą wizyty u lekarzy kilku innych specjalizacji. Endokrynologia jest przy tym jedną z najbardziej pojemnych dziedzin wiedzy medycznej.
Czy zaburzenia hormonalne mogą powodować niepłodność?
Niepłodność może być powodowana przez różne czynniki. Jednym z nich jest nieprawidłowa budowa układu rozrodczego albo niektóre związane z nim choroby. Najczęściej jednak wynika ona ze złego funkcjonowania gruczołów dokrewnych.
Dlatego też endokrynolog jest jednym z lekarzy, do których trzeba będzie się udać w przypadku podejrzenia problemów z płodnością. Lekarz specjalizujący się w endokrynologii rozrodu zajmuje się też sprawami związanymi z ustaleniem optymalnego momentu na ciążę i bezpieczeństwem reprodukcyjnym.
Endokrynologia rozrodu – najważniejsze informacje
Hormony pełnią w organizmie człowieka niezwykle ważną funkcję. Ich rola polega na regulowaniu funkcjonowania wszystkich organów i układów. Bez hormonów życie nie byłoby możliwe.
Zadaniem endokrynologii rozrodu jest badanie i leczenie wszystkich problemów związanych z nieprawidłowym wytwarzaniem i dystrybucją hormonów, które przekładają się na zmniejszenie płodności i trudności z donoszeniem ciąży. Dziedzina ta zajmuje się też badaniem procesów hormonalnych związanych z rozrodem u ludzi zdrowych.