Wielu rodziców nie ma pojęcia, że o wzrok dziecka należy dbać już od pierwszych dni. Powinien być on więc regularnie kontrolowany, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że wzrok osłabia się dzieciom w sposób nabyty, wyłącznie na skutek złego postępowania. Aby nie dopuścić do takiego stanu, nie trzeba jednak porywać się na długie i męczące rytuały w celu odbywania ich każdego dnia. Wystarczy jedynie codziennie przemywać oczy dziecka za pomocą wacika nasączonego solą fizjologiczną lub też namoczonego w przegotowanej, lecz ostudzonej już wodzie. Warto jednak mieć na uwadze, żeby zużyty wacik natychmiast wyrzucać, co oznacza, że na każde oko przeznaczamy po jedynym waciku.
Witaminy niezbędne do poprawnego funkcjonowania wzroku
Aby odpowiednio zadbać o wrażliwe oczy naszego dziecka, w pierwszej kolejności należałoby wprowadzić do diety kilka świeżych produktów, które w znaczącym stopniu przyczynią się do poprawy widzenia pociechy. Są to między innymi składniki, bogate we wszelkie niezbędne witaminy oraz minerały, wspomagające nie tylko wzrok, ale również poprawne funkcjonowanie całego organizmu oraz układ odpornościowy. Wśród mikroelementów tego rodzaju można wymienić przede wszystkim: witaminę A, cynk, witaminy B1, B2 oraz B6, a także witaminę E.
Jakie produkty należy spożywać, by dostarczyć dziecku jak najwięcej witamin
Witamina A w formie, która przyczynia się do poprawy wzroku, występuje w produktach, takich jak: marchew, morele, melony oraz pomidory, a także żółtka jajek, niektóre ryby (makrela bądź tuńczyk) oraz wątróbka drobiowa.
Cynk zaś można znaleźć w wielu rozmaitych produktach, jak: mięso, warzywa, jajka, a także ryby. Witamina B1 występuje zazwyczaj w kaszy, ryżu oraz orzechach, podczas gdy B2 znajduje się między innymi w jajach, roślinach strączkowych czy nabiale. Jednak ją również można spożywać wraz z jedzeniem mięsa i ryb. Aby dostarczyć zaś jak najwięcej ostatniej z wymienionych witamin z grupy B, należy natomiast jeść dużo: bananów, ziemniaków oraz kalafiora, choć można ją znaleźć nie tylko w warzywach i owocach.
Działanie witaminy E i kwasów omega-3
Witamina E ma za zadanie chronić komórki przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, a także wolnych rodników. Ją z kolei można dostarczać wraz ze spożywaniem: produktów pszenicznych, olejów roślinnych, jajek, mleka i zielonych roślin.
Jeśli więc chcemy, aby nasze dziecko zdrowo się rozwijało, warto zadbać o regularne podawanie mu pełnowartościowych posiłków. Dobrze od czasu do czasu postawić także na tłuste ryby morskie, które oprócz wielu aktywnych witamin, zawierają też kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowej pracy naszego mózgu, poprawy ostrości widzenia czy rozwoju układu nerwowego w naszym organizmie.