Alzheimer jest chorobą, która dotyka wiele osób w zaawansowanym wieku. Często ich dzieci czy opiekunowie nie wiedzą co robić, gdy pojawiają się syndromy choroby. Czym objawia się choroba i jak interweniować, gdy da o sobie znać? Jak można pomóc chorym?
Problemy z pamięcią i nie tylko
Z pewnością Alzheimer kojarzy się przede wszystkim z poważnymi problemami z pamięcią. Rzeczywiście, jest to główny objaw zaburzenia. Zaburzona jest między innymi pamięć epizodyczna, dotycząca bieżących wydarzeń z życia. Rzecz w tym, iż chory nie pamięta tego co wydarzyło się miesiąc temu, tydzień, dzień lub w skrajnych stadiach dosłownie chwilę temu.
Ponadto, chory na Alzheimera ma również problem z pamięcią dotyczącą osób. Dlatego też, często dochodzi do przykrych sytuacji, gdy chory nie poznaje np. swoich własnych dzieci.
Warto jednak zauważyć, że Alzheimer to nie tylko problemy z pamięcią. Choroba dotyczy również zaburzenia innych funkcji poznawczych. Generalnie, osoby starsze myślą mniej sprawnie od młodych. Jeśli dodatkowo chorują na Alzheimera ich tempo i jakość procesów myślowych są jeszcze gorsze.
Kto może zachorować?
Tak naprawdę nadal nie wiadomo co decyduje o tym, kto choruje na Alzheimera, a dla kogo choroba jest łaskawa. Z pewnością pewne znaczenie mają czynniki genetyczne. Generalnie nie od dziś wiadomo, że genetyka ma kluczowy wpływ na zdrowie. Niemniej jednak, nie w pełni można wytłumaczyć genetyką zachorowalność na Alzheimera.
Jak wspomniano, jest to choroba ludzi w podeszłym wieku. Najczęściej dotyczy tych po 70 a nawet 80 roku życia. Niemniej jednak, zdarzają się również wyjątki. Tak zwany Alzheimer o wczesnym początku może dotyczyć nawet osób przed 60, a w niewielu przypadkach przed 50 rokiem życia. Dlatego też nie należy lekceważyć objawów nawet w tak młodym jeszcze wieku.
Jak interweniować?
Niestety, nie ma skutecznego sposobu na wyleczenie Alzheimera. Niemniej jednak można skutecznie opóźniać pogłębianie się choroby. Dlatego też, po pojawieniu się objawów należy jak najszybciej interweniować. Ważne jest przede wszystkim, aby chora osoba utrzymywała aktywność umysłowa. Jej zdrowie zależy w dużej mierze od tego, czy będzie ćwiczyła swój umysł. Bardzo wskazane są ćwiczenia pamięciowe, polegające na zapamiętywaniu nowych rzeczy jak również „odpamiętywaniu” minionych wydarzeń.
Ponadto, warto również pamiętać, iż bardzo ważne są kontakty interpersonalne. Osoby z Alzheimerem funkcjonują o wiele sprawniej, jeśli otoczone są bliskimi ludźmi. Niemniej jednak, ważny jest w zasadzie każdego rodzaju kontakt, nie tylko ten z najbliższymi. Dlatego też, należy zawsze dbać o to, aby osoby z Alzheimerem miał z kim porozmawiać. Okazuje się bowiem, że nawet zwykłą rozmowa może bardzo pozytywnie wpływać na ich zdrowie.