Biegunka u niemowlaka często spędza sen z powiek wielu rodzicom. Inaczej objawia się u dziecka karmionego piersią, inaczej u maluszków pijących mleko modyfikowane. Na, co więc zwrócić uwagę? Czy domowe metody wystarczą, czy od razu powinniśmy pędzić do lekarza?
Główne objawy
Biegunka u dziecka jest jedną z popularniejszych przypadłości okresu niemowlęcego. Czynników, które ją wywołują jest wiele. Wśród najpopularniejszych wymienić można infekcje wirusowe, bakteryjne, nietolerancję niektórych składników pokarmowych czy błędy żywieniowe. Biegunka inaczej przebiega u dziecka karmionego piersią, a inaczej, gdy maluch pije mleko modyfikowane. W pierwszym przypadku dziecko oddaje luźne, wodniste stolce częściej niż zwykle (czasem z domieszką śluzu), a przy tym płacze, wyraźnie źle się czuje, ma podwyższoną temperaturę. W drugim z kolei, jeśli w ciągu 12 godzin dziecko odda kilka, kilkanaście półpłynnych stolców, od razu wiadomo, że mamy do czynienia z biegunką.
Jak leczyć?
W momencie, gdy biegunka pojawia się u dziecka, które nie skończyło 6. miesiąca życia, lepiej od razu udać się do lekarza – będziemy mieć pewność, że nie jest ona objawem poważniejszych dolegliwości. Starsze niemowlę można próbować leczyć samemu, jednak nie jest to wskazane – w tym przypadku również dla pewności lepiej odwiedzić lekarza. Warto zastosować też domowe metody leczenia. W przypadku maluchów, które piją mleko modyfikowane możemy podawać lecznicze mieszanki mleczne, mleko zmieszane z papką marchwiową, kleiki ryżowe, białe pieczywo, ugotowane ziemniaki, gotowane mięso z kurczaka, zupkę jarzynową (z przewagą marchwi), tarte, ugotowane jabłko i tarte banany. Jeśli żadne z domowych metod nie działają, nie eksperymentujmy dalej i udajmy się z dzieckiem do lekarza.
Odwodnienie – na co zwrócić uwagę?
Podstawą jest, aby w trakcie biegunki nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Objawia się ono spierzchniętymi wargami, wysuszonym językiem oraz błoną śluzową jamy ustnej. Dziecko w tym czasie oddaje bardzo małą ilość moczu. Alarmujący jest też jego kolor – w przypadku odwodnienia jest on ciemny. Poza tym podczas odwodnienia maluch najczęściej ma zapadnięte oczy, zmniejszone napięcie skóry, jest też osłabiony i apatyczny. Do nawadniania dziecka należy stosować, np. niesłodzone herbatki rumiankowe i koperkowe oraz roztwory elektrolitowe, które pomogą przywrócić aktywność i zwiększą ilość wydzielanego moczu. Jeśli natomiast wciąż karmimy dziecko piersią, trzeba je przystawiać jak najczęściej. Pamiętajmy też, że jeśli chodzi o odwodnienie organizmu, u każdego może przebiegać ono inaczej.