Piece z podajnikiem to bardzo wygodne, a przy tym ekonomiczne rozwiązanie, tak często spotykane w wielu kotłowniach. Podajnik, w sposób ciągły dozuje i podaje paliwo. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej, pożądanej temperatury, przy minimalnym zużyciu opału. Wydajność idzie w parze z dużą wygodą. Obsługa ogranicza się do uzupełnienia podajnika i usunięcia popiołu raz lub dwa razy w tygodniu. Jednak kluczowy jest wybór odpowiedniego paliwa, które również wpływa na pracę urządzenia grzewczego. W artykule odpowiemy na pytanie jaki ekogroszek będzie najlepszy do pieca z podajnikiem.
Wysokokaloryczny ekogroszek to najlepszy wybór
Jednym z istotniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku jest jego kaloryczność, czyli wartość opałowa. Oba pojęcia stosowane są zamiennie i oznaczają ilość ciepła jaka powstanie podczas spalania określonej ilości paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym ciepła będzie więcej. Do pieców z podajnikiem zaleca się ekogroszek o kaloryczności co najmniej 20 MJ/kg. Dostępny na rynku ekogroszek osiągać może nawet 30 MJ/kg. Warto jednak wiedzieć, że taki mocny opał nie zawsze się sprawdzi. Będzie idealny na bardzo duże mrozy, gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Przy wyższych temperaturach mocny ekogroszek nie będzie palił się wydajnie, część ciepła zostanie zmarnowana, a po spaleniu pozostanie więcej popiołu do usunięcia. Na mniej mroźna zimą wystarczający będzie ekogroszek o kaloryczności między 23-26 MJ/kg. Warto jednak pamiętać, że zbyt słaby ekogroszek nie zapewni właściwej ilości ciepła, jego zużycie będzie większe, co wiąże się również z koniecznością częstszego uzupełniania podajnika.
Odpowiednia wilgotność ma znaczenie
Zbyt mokry ekogroszek to prawdziwa zmora posiadaczy pieca z podajnikiem i nie tylko. Zbyt wilgotny opał słabo się pali, ponieważ część energii, która powinna zostać wykorzystana do ogrzania pomieszczeń, jest wydatkowana na podgrzanie i odparowanie wody. Mokry opał może być też niebezpieczny dla pieca. Para wodna, która łączy się z zawartą w węglu siarką tworzy niebezpieczny dla kotła kwas siarkowy, który może prowadzić do niszczenia pieca. Na rdzę narażone są zwłaszcza podajniki ślimakowe. Duża wilgotność przy tym wpływa negatywnie na czystość procesu spalania, emitując szkodliwe związki do atmosfery.
Z kolei zbyt suchy ekogroszek też nie da zadowalających efektów grzewczych. Para wodna jest bowiem niezbędnym elementem procesu spalania. Optymalny poziom wilgotności nie powinien przekraczać 10%.
Dlatego warto wybierać ekogroszek o wilgotności nie większej niż 10%.
Spiekalność
Najlepszy ekogroszek do pieca z podajnikiem to ten o niskiej spiekalności. Spiekalność to skłonność opału do powstawania spieków. Palą się one słabiej i powodują straty energii. Duże spieki mogą blokować podajnik i zaburzać cały proces spalania. Im niższa spiekalność tym lepiej, dlatego szukaj ekogroszku i spiekalności jak najbliższej zera.
Popiół w piecu z podajnikiem
Piece z podajnikiem na ekogroszek są praktycznie bezobsługowe. Od czasu do czasu trzeba jednak usunąć pozostały po spaleniu popiół oraz wyczyścić piec. Nie jest to przyjemne i generalnie najlepiej byłoby robić to jak najrzadziej. Dlatego kluczowy jest wybór ekogroszku o niskiej zawartości popiołu – najlepiej jeśli nie będzie ona przekraczać 10%. Im mniejsza zawartość popiołu tym mniej odpadu i rzadsze czyszczenie pieca. Pamiętaj, że wybierając dobrej jakości ekogroszek, pozostały po spaleniu popiół możesz wykorzystać jako naturalny nawóz w ogrodzie.
Tylko ekogroszek workowany
Sposób przechowywania ekogroszku ma ogromny wpływ na efektywność procesu spalania. Składowanie opału luzem, bez właściwego zabezpieczenia może powodować wilgotnienie ekogroszku, a także utratę kaloryczności. przechowywany luzem na zewnątrz może tracić nawet 30% swojej wartości opałowej. Najprostszym sposobem by zachować wszystkie parametry jest zakup ekogroszku workowanego. Opakowanie daje gwarancję, że nawet jeśli będzie leżakował pod chmurką, nie straci swojej kaloryczności i nie zawilgotnieje. Dodatkowo przechowywanie jest znacznie łatwiejsze – worki zajmują mniej miejsca i można je ułożyć jeden na drugim. Ekogroszek workowany nie generuje też takich zabrudzeń – dozowanie z worka wprost do podajnika pozwala ograniczyć ilość pyłu do minimum.
Zastanawiasz się gdzie kupić dobry ekogroszek. Sprawdź sklep internetowy https://grzejemnieto.pl/