Potrzebą każdego człowieka jest dbanie o swój stan zdrowia i osób najbliższych. Są jednak ludzie, którzy żyją samotnie i nie mogą liczyć na podobną troskę ze strony rodziny. Co można zrobić, by nie narazić innych na zakażenie koronawirusem?
Potrzebą każdego człowieka jest dbanie o swój stan zdrowia i osób najbliższych. Są jednak ludzie, którzy żyją samotnie i nie mogą liczyć na podobną troskę ze strony rodziny. Co można zrobić, by nie narazić innych na zakażenie koronawirusem?
Wprowadzenie stanu epidemii w kraju
Zagrożenie epidemiczne zostało wprowadzone w Polsce z dniem 12 marca. Od tego momentu władze mają możliwość nakładać na społeczeństwo, w tym również na przedsiębiorstwa, pewne obostrzenia. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka przenoszenia się choroby. Należą do nich: zamknięcie placówek oświatowych, przedszkoli, żłobków, uczelni wyższych, a także kontrole na granicach, obowiązek kwarantanny dla powracających z innych krajów i zamknięcie galerii handlowych.
Chociaż część z tych ograniczeń została zniesiona, nie świadczy to, że ryzyko zakażenia minęło. Dlatego właśnie każdy obywatel może chronić zarówno siebie, jak i innych ludzi przez stosowanie się do zaleceń władz. Służyć temu ma akcja, w której popularyzację zaangażowało się mnóstwo osób.
Noszenie maseczek
Konieczne jest zasłanianie ust i nosa przystosowanymi do tego maseczkami ochronnymi. Tutaj ciekawą alternatywą dla zwykłych maseczek medycznych jest wynalazek polskiej firmy Marion – która opracowała maseczki z powłoka bakterio i wirusobójczą które można kupić na stronie internetowej: https://inventimask.com/
Akcja „Zostań w domu”
To mobilizacja narodu do zwiększenia ostrożności przy wykonywaniu codziennych zadań również związanych z pracą i odpoczynkiem. Bardzo pozytywne jest to, że wielu ludzi wie, jak nie przenosić koronawirusa. Osoby, które są potencjalnymi nosicielami, są objęte nadzorem i zdarzają się jedynie sporadyczne przypadki łamania obostrzeń. Jednak osoby, które nie mają żadnych objawów i nie kontaktowały się z zakażonymi, mogą mieć przyzwolenie do zwiększonej aktywności społecznej.
Dlatego w sytuacjach, gdy tylko jest to możliwe, dobrze jest przestrzegać zasad akcji „zostań w domu”. Należą do nich poniższe ustalenia:
- nie odwiedzaj innych osób,
- nie korzystaj ze środków transportu publicznego,
- unikaj miejsc publicznych i skupisk ludzkich,
- przestrzegaj zaleceń WHO (częste i dokładne mycie rąk, dezynfekcja dłoni, utrzymywanie dystansu społecznego),
- podejmij pracę zdalną,
- nie ulegaj presji znajomych i nie korzystaj z zaproszeń na spotkania towarzyskie.
Wirusa nie da się cofnąć
Działania, do których organizacje międzynarodowe i państwowe zachęcają obywateli, nie będą przyczyniać się do wyeliminowania COVID-19. Chodzi o to, by wiedzieć, jak nie przenosić wirusa i w ten sposób zmniejszyć liczbę osób zakażonych. Koronawirus, jak inne rodzaje grypy, będzie na zawsze na świecie nawet po pojawieniu się skutecznej szczepionki. Izolowanie społeczeństwa służy zwiększeniu skuteczności zabiegów medycznych, którym poddawani są chorzy. Im mniej chorych tym lepsza opieka i większa szansa wyzdrowienia.
Jednoczesne leczenie pacjentów w przypadku COVID-19 jest mocno ograniczone w obrębie tej samej placówki medycznej. Warto więc bardzo poważnie podejść do akcji „zostań w domu” i nie narażać siebie, innych i osób zajmujących się leczeniem w szpitalach na ryzyko zachorowania. Bardzo istotne jest osobiste podejście do wytycznych i zaprzestanie kombinowania w tej dziedzinie. Naukowcy nie wiedzą dużo na temat koronawirusa, więc logiczny jest wniosek, że społeczeństwo wie jeszcze mniej.