Moment, kiedy dziecko zaczyna mówić jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez rodziców. Pierwsze wypowiadane słowa zapadają w pamięci na zawsze i cieszą najmocniej. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy jest procesem bardzo złożonym – rozpoczyna się właściwie zaraz po urodzeniu.
Pierwsze dźwięki wydawane przez noworodka stanowią formę komunikowania się z otoczeniem. Z miesiąca na miesiąc nabywa on jednak nowych umiejętności: zaczyna głużyć, wydawać okrzyki radości. W ten sposób przygotowuje się do wypowiadania pojedynczych słów, a potem całych zdań. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa, znając ich znaczenie.
Gaworzenie – przełom w rozwoju mowy
6-miesięczne niemowlę potrafi już gaworzyć, tj. wypowiadać ciągi sylab. Dźwięki, takie jak „ma-ma”, „ta-ta”, ba-ba”, „da-da”, na tym etapie nie mają jednak żadnego określonego znaczenia. Wypowiadane są bez zrozumienia.
Naśladowanie mowy
Około 9. miesiąca życia dziecko zaczyna słuchać mowy rodziców i naśladuje ich zachowanie. Potrafi powtarzać dźwięki wypowiadane przez mamę i tatę, choć niekoniecznie musi znać ich znaczenie.
Umiejętność nazywania pokazywanych przedmiotów
Pod koniec 1. roku życia maluch zaczyna powtarzać pierwsze słowa ze zrozumieniem. Potrafi nazywać wskazywane przedmioty, rozumiejąc już ich znaczenie. Warto jednak mieć świadomość, że w tym wieku maluch może stosować własne określenia, często powtarzając je w odniesieniu do kilku przedmiotów. Wynika to z faktu, iż jego możliwości językowe są jeszcze ograniczone. Na tym etapie rozwoju, dziecko może także naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta.
Umiejętność wymawiania wszystkich samogłosek
W 2. roku życia maluch potrafi wymawiać już wszystkie samogłoski i większość spółgłosek. To jednocześnie moment, kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze dwuwyrazowe zdania. Często jednak zdarza się, że wymawia tylko pierwszą sylabę albo końcówkę wyrazu.
W ciągu kolejnego roku dziecko jeszcze bardziej rozwija mowę. Na tym etapie posługuje się nawet 1500 wyrazami. Jednak jego tzw. bierny słownik jest znacznie bogatszy. Ponadto w tym wieku potrafi już mówić pełnymi zdaniami oraz zadaje pytania.
Rozwój mowy dziecka – kiedy jest powodem do niepokoju?
Chociaż rozwój mowy dziecka ma indywidualny przebieg, można wyznaczyć pewne normy umiejętności. Jeżeli maluch jeszcze ich nie opanował, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Logopeda przeprowadzi badania i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zaleci odpowiedni sposób postępowania.