Kolki niemowlęce to bardzo nieprzyjemna dolegliwość dla dzieci i rodziców. Często rwiemy włosy z głowy w poszukiwaniu złotego środka by choć na moment ulżyć naszemu maluszkowi. Najczęściej pojawiają się one w okolicach 3 tygodnia i trwają do 5 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny i kolka może zaatakować w późniejszym etapie rozwoju i w najmniej oczekiwanym dla nas momencie.
Przyczyny kolek u dzieci
Przyczyn kolki niemowlęcej może być wiele. Nie ma znaczenia czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. Nigdy jednak nie zostały one oficjalnie potwierdzone przez środowisko lekarskie. Najczęściej wiąże się je z niedojrzałym jeszcze i bardzo delikatnym układem pokarmowym i nietolerancją laktozy. Wpływ może mieć również dieta mamy karmiącej piersią lub jej nastrój. Mały wojownik od razu wyczuje naszą złość, bezradność czy zmęczenie. Warto jednak pamiętać że choć w danym momencie jest nam bardzo ciężko i sytuacja wydaje się beznadziejna da się przez to przejść i choć troszkę ulżyć cierpieniu malca.
Jak załagodzić efekty kolki u dziecka…?
- bezpieczeństwo i bliskość mamy. Utul swoje maleństwo i kołysz delikatnie. Pamiętaj że Twój spokój i miłość ma dla niego pierwszorzędne znaczenie. Nikt nie jest w stanie zastąpić mamy więc staraj się jak najmniej zostawiać maluszka z kimś z rodziny czy znajomych.
- masaż mający na celu rozluźnienie mięśni. Regularnie od 3-5 razy dziennie na przemian z okładem z ciepłej pieluszki lub termoforu.
- ciepła kąpiel będzie dla malca również relaksacyjna i odprężająca.
- ”biały szum” czyli jednostajny dźwięk. Bardzo często zbawienna staje się suszarka lub zmywarka. Dzieci lubią takie dźwięki gdyż kojarzą się im z dźwiękami z życia płodowego. Suszarką też bardzo uważnie i z większej odległości możemy ogrzewać dolne partie małego brzuszka.
- zmniejsz ilość bodźców którymi otacza się dziecko. Zbyt duża stymulacja dziecka i fundowane wrażenia mogą tylko pogarszać sytuację. Pamiętaj że układ nerwowy jak i pokarmowy odgrywa istotną rolę na tym etapie rozwoju dziecka.
(JM)