Dezynfekcja i sterylizacja zyskała na znaczeniu zwłaszcza w okresie pandemii. Wówczas wszyscy zrozumieliśmy konieczność utrzymywania w czystości miejsc, w których przebywamy i przedmiotów, które użytkujemy. Szczególnie mocno ten trend był widoczny w placówkach medycznych.
Czym jest dezynfekcja medyczna?
Jest spora różnica pomiędzy dezynfekcją, a sterylizacją. Ich wspólnym mianownikiem jest pozbycie się niechcianych bakterii i wirusów, ale metoda ich przeprowadzania oraz efekty końcowe różnią się od siebie.Dezynfekcja medyczna polega na czyszczeniu powierzchni za pomocą specjalnych środków chemicznych: płynów, past czy proszków. Ich wyczyszczenie nie oznacza całkowitej likwidacji drobnoustrojów, ale znacząco zmniejsza ryzyko ich wzrostu. Z dezynfekcją mamy do czynienia w szpitalach, przychodniach oraz gabinetach lekarskich, a specyficzna woń, którą czujemy odwiedzając takie miejsca, to właśnie środki dezynfekujące.
Mówiąc bardziej medycznym językiem dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze niszczy formy tzw. przetrwalnikowe, podczas gdy sterylizacja oznacza brak zarazków (niszczy również formy przetrwalnikowe bakterii, grzybów oraz wirusów).
Czym jest sterylizacja?
Sterylizacja medyczna to proces, dzięki któremu sprzęt medyczny czy urządzenia są bezpieczne do stosowania w procedurach medycznych.
To bardzo ważne, by używane w trakcie zabiegów medyczne instrumenty nie prowadziły do infekcji czy zakażeń. Sterylizację przeprowadza się różnymi sposobami. Do najpopularniejszych należą specjalistyczne środki chemiczne oraz tzw. wysokotemperaturowe autoklawy oraz autoklawy, które wykorzystują parę wodną, światło UV, tlenek etylenu, opary nadtlenku wodoru lub suche ciepło.Obecnie w placówkach służby zdrowia najczęściej wykorzystuje się sterylizator parowy, który za pomocą wyrzutu pary skutecznie zabija niepożądane mikroorganizmy.
Dlaczego dezynfekcja i sterylizacja są tak istotne?
Dezynfekcja i sterylizacja to niewątpliwie istotne aspekty bezpieczeństwa pacjentów. Do infekcji i zakażeń może dojść nie tylko w trakcie operacji czy kontaktu z otwartą raną. Często wystarczy jedynie kontakt ze śluzówką, aby złapać groźną chorobę lub zakazić z pozoru niegroźną ranę.
Dezynfekcja i sterylizacja medyczna to obowiązek w gabinetach lekarskich (w tym stomatologicznych), szpitalach, przychodniach oraz w gabinetach kosmetycznych czy salonach tatuażu. Korzystając z tych miejsc zawsze warto zwrócić uwagę na czystość pomieszczeń, przedmiotów oraz zapach unoszący się w powietrzu.