Kiedy warto wykonać zabieg laserowego zamykania naczynek?
Nowoczesna medycyna estetyczna zna rozwiązania wielu problemów, nie tylko skórnych. Wiele z nich wymaga poddaniu się długim seriom specjalistycznych zabiegów. Jednak rumień, zmiany naczyniowe czy rozszerzone naczynka często można usunąć nawet podczas jednego zabiegu. Takie efekty można uzyskać stosując laserowe zamykanie naczynek.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek to mało inwazyjny zabieg polegający na podgrzaniu krwi w rozszerzonym naczynku do takiej temperatury, która spowoduje obkurczenie się tkanek. Efekty zabiegu są trwałe, a sam zabieg jest bardzo precyzyjny. Wiązka światła działa jedynie wewnątrz zamykanych naczyń krwionośnych, a okalające je tkanki pozostają nienaruszone.
Zabieg laserowego zamykania naczynek trwa od 10 minut do godziny, w zależności od obszaru objętego zabiegiem. Każdy tego typu zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem lub kosmetologiem. Zabieg jest niemal bezbolesny, w trakcie jego przebiegu można mieć jednak odczucia porównywalne z delikatnym nakłuwaniem lub szczypaniem
Jakie efekty daje laserowe zamykanie naczynek?
Efekty laserowego zamykania naczynek nie są widoczne od razu. Na działanie trzeba zwykle poczekać zwykle około 2-3 tygodni. To czas potrzebny, by organizm usunął tkankę obkurczoną przez laser. W czasie rekonwalescencji naczynka mogą być już zupełnie niewidoczne, lub stać się jeszcze ciemniejsze, a skóra wokoło może być zaczerwieniona.
Zabieg ten nie tylko daje trwale usuwa rozszerzone naczynka. Pozytywnym efektem ubocznym zabiegu jest również poprawa jakości skóry. Staje się ona wygładzona, pozbawiona przebarwień. Widocznie zmniejszają się też pory skóry. Zwykle optymalne efekty otrzymuje się wykonując 1-3 zabiegów.
Kto może skorzystać z zabiegu, a kto nie powinien?
Zabieg laserowego zamykania naczynek polecany jest osobom cierpiącym na rumień oraz posiadającym widocznie rozszerzone naczynka na twarzy lub nogach. Zabieg ten może też wspierać leczenie trądziku różowawego lub posłużyć do usuwania naczyniaków (także tych, które posiadamy od urodzenia).
Choć zabieg ten jest mało inwazyjny nie wszyscy mogą się mu poddać. Jak przy większości tego typu zabiegów nie wykonuje się go u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto zabiegu nie można wykonywać u osób chorych na nowotwór, cukrzycę lub epilepsję. Przy stanach zapalnych skóry, oraz po nadmiernym opalaniu może być konieczne odłożenie wykonania zabiegu.