Organizm dziecka, który nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego, jest narażony na wiele różnych infekcji. Niektóre choroby, chociaż mogą występować również u osób dorosłych, znacznie częściej zdarzają się u maluchów. Poznaj najczęstsze infekcje i dowiedz się, na czym polega ich leczenie.
Niektóre choroby wieku dziecięcego rozwijają się bez żadnych wyraźnych objawów lub mogą dawać mylące symptomy. Przykładem takiej infekcji jest np. trzydniówka czy bostonka. Dlatego ważne jest, aby rodzice poznali typowe objawy – dzięki temu szybko zareagują na pogorszenie stanu zdrowia malucha.
-
Trzydniówka
Trzydniówka, znana również jako gorączka trzydniowa i rumień nagły, to choroba wirusowa wywoływana przez wirusy HHV6 i HHV7. Ma stosunkowo łagodny przebieg, a objawy ustępują samoistnie.
Trzydniówkę rozpoczyna wysoka gorączka, która utrzymuje się średnio 3 dni (od 2 do 4 dni). Po jej ustąpieniu na skórze pojawia się drobna wysypka – znika samoistnie po kilku dniach.
Z uwagi na specyfikę tej infekcji, leczenie polega wyłącznie na zbijaniu gorączki. Wysypki nie trzeba smarować żadnymi aptecznymi maściami.
-
Rotawirus
Rotawirus jest chorobą, która atakuje przede wszystkim dzieci do 5 lat. Stanowi jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki u maluchów. Infekcja charakteryzuje się wysoką zakaźnością, a objawy pojawiają się w ciągu 1-3 dni od zarażenia.
Zakażenie rotawirusem rozpoczyna się podwyższoną temperaturą ciała (do 38oC). Potem występuje ostra biegunka oraz intensywne wymioty.
Leczenie ma charakter objawowy. Istotą jest złagodzenie symptomów oraz zapobieganie odwodnieniu. Dlatego należy podawać dziecku sporą ilość płynów (np. wodę, chłodną herbatę) i lekkostrawne posiłki. Nie są natomiast wskazane surowe owoce i warzywa, soki owocowe, mleko i przetwory mleczne.
-
Bostonka
Bostonka, znana również jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, to infekcja wywoływana przez wirusy Coxsackie. Wyróżnia się dużą zakaźnością – najczęściej występuje u dzieci do 10 lat.
Choroba daje bardzo uciążliwe i nieprzyjemne objawy. Poza gorączką, na skórze pojawia się pęcherzykowa osutka na błonie śluzowej jamy ustnej, skórze rąk i stóp (na podeszwach), tułowiu.
Leczenie bostonki polega wyłącznie na łagodzeniu jej symptomów.
-
Zapalenie ucha
Zapalenie ucha to bardzo bolesna choroba, z którą zmaga się większość dzieci. Objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się w nocy. Chorobie może towarzyszyć gorączka.
Leczenie zapalenia ucha polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych
-
Infekcje górnych dróg oddechowych
Infekcje górnych dróg oddechowych to szeroka lista chorób, z którymi zmagają się dzieci. Mogą obejmować nos, zatoki, gardło, krtań czy tchawicę.
Z uwagi na różnorodność infekcji, różne będą też symptomy. Są to m.in. katar, kaszel, gorączka, ból gardła, ból ucha.
Leczenie ma najczęściej charakter objawowy.
Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko zmaga się z trzydniówką, bostonką czy infekcjami górnych dróg oddechowych, zawsze skonsultuj się z pediatrą. Lekarz dokona rozpoznania i zaleci odpowiedni sposób postępowania.